Ing. Radim Dohnal

Ing. Radim Dohnal, Capitalinked, člen Koro-NERV-20

Krize je nejen v ekonomii očistný proces a je vždy důležité poměřovat vládní výdaje (zvláště ty mimořádné) s přínosy, které vládní výdaje přinesou. Z krize se jistě neproškrtáme; zmírnit dopady krize zásadními fiskálními impulsy bylo vhodné na samém počátku v březnu, max dubnu, kdy se takto daly napravovat očekávání spotřebitelů. Krizí projdeme rychleji a s menšími škodami, pokud během aktivní nákazy omezíme svobodu lidí co nejméně a co nejdříve různá omezení zrušíme. Zcela nepochybně spotřebitelé snížili chuť utrácet podle míry omezení pohybu a dalších svobod, a podle toho také snížili svoje očekávání o vlastní ekonomické perspektivě a spotřebě. Za velký problém považuji zcela zbytečné vyjádření prof. Prymuly z 22. 3. 2020, že hranice mohou být uzavřeny rok či dva. Takové vyjádření mu nepříslušelo, neměl na to mandát ani informace, nemohl si myslet, že bude šéfem UKŠ i za dva roky. Už dva měsíce poté ten samý prof. Prymula mluvil zcela jinak. Zde došlo k zásadnímu omezení očekávání o svobodě.

Poslední návrh státního rozpočtu přináší celou řadu zásadních výdajů, které s řešením krize nemají mnoho společného, mají slabý fiskální multiplikátor nebo se nestihnou vyčerpat letos a možná ani v roce 2021. 

Do očí bijí 3,3 mld Kč pro “zajištění potravinové soběstačnosti obyvatel ČR a podstatné navýšení výrobních kapacit potravinářského průmyslu.” Nově vytažená karta potravinové soběstačnosti se vrací do druhého čtení po zásadní kritice opozice a asi všech veřejně působících ekonomů v ČR, tedy neprošla legitimní celospolečenskou debatou. Onen požadavek 55% až 85% české produkce přednesla poprvé poslankyně Balaštíková už 5. 3. 2020, tedy ještě před koronavirem v ČR. Tedy jde o příklad, kdy se část parlamentu snaží vyhovět obchodním zájmům skupiny podnikatelů pod rouškou řešení hospodářské krize.

Nejlepší je podporovat takové výdaje, kde je vyšší množství práce a co nejmenší povolovací zátěž. Je vhodné také podporovat výdaje, kde příjemce současně odvede nějakou práci, nikoliv jen vyplní žádost, za takové výdaje mám:

  • práci v lese, tedy úklid po kůrovcové těžbě (jen loni vzniklo po kůrovci 43,5 tis ha nových holin). Za odklizení všech zbytků po těžbě by stát vynaložil stovky milionů korun, a přispěl ke snazšímu sázení sazenic v dalších letech;

příspěvky majitelům rodinných nebo bytových domů na zachytávání dešťové vody, např. 10 tis Kč za každé řešení, které zachytí alespoň 0,5 m3. Školám a veřejným budovám by příspěvek měl být logicky vyšší.

(21.6.2020)