Vychází nová kniha Jany Bobošíkové a Hany Lipovské „Aby bylo jasno aneb Vrátí se Marx a Lenin?“

Vychází nová kniha Jany Bobošíkové a Hany Lipovské „Aby bylo jasno aneb Vrátí se Marx a Lenin?“

Nakladatelství NF Distribuce s. r. o. vydalo 15. října první knihu Institutu svobody a demokracie „Aby bylo jasno aneb Vrátí se Marx a Lenin“.

První část knihy Dluhy, škrty, dotace obsahuje ekonomické texty zaměřené především na bezprecedentní zadlužování České republiky, ale také má vliv vládních opaření nebo pochybné veřejné statistiky. Druhá část Evropa na scestí analyzuje východiska německého předsednictví, vyjednávání o brexitu, lavírování vlády ve věci Istanbulské úmluvy a ukazuje naši kapitulaci před bruselskou mašinerií, naši odevzdanost a lhostejnost. V letošním roce si připomene dvacáté výročí televizní krize. Třetí část knihy je proto věnovaná veřejnoprávním médiím, včetně vzpomínek na zákulisí událostí přelomu let 2000 a 2001. Závěrečnou kapitolu s prostým názvem Otazníky tvoří odpovědi na tři anketní otázky ISDe. Zahrnuje tak texty mimo jiné Dominika kard. Duky, Daniely Kovářové, Stanislava Křečka, Alexandra Vondry, Dušana Třísky, Jany Černochové, Jiřího Hynka, Vlastimila Vondrušky, Jitky Chalánkové, Mojmíra Hampla, Aleše Michla, Radka Špicara nebo „lidického dítěte“ Marie Šupíkové. V závěru knihy přetiskujeme dvě přednášky obou autorek uvedené při příležitosti zahájení činnosti Institutu svobody a demokracie 31. srpna 2020.

Kniha je v distribuci u většiny knihkupců či přímo u vydavatele (https://www.nextfinance.cz/knihy/) za zvýhodněnou cenu 206 Kč.

 

O KNIZE NAPSALI

 

JUDr. Alena Schillerová, Ph.D., ministryně financí a místopředsedkyně vlády

Kniha je souborem naléhavých esejí a komentářů, které ke čtenáři promlouvají čtivým
a srozumitelným jazykem a kriticky reflektují dění, které je stále aktuální více, než by si kdokoliv
z nás mohl přát.

Ačkoliv názorové ukotvení díla bude spíše lahodit čtenáři, který je ukotven na pravicově liberálním a konzervativním názorovém pólu, než v díle notně kritizované vládě, nelze než některé apely považovat za absolutně platné. Příkladem budiž potřeba kvalitních dat, coby nenahraditelné ingredience pro správné rozhodování, a to zvláště v době enormních nejistot. Přesně v duchu připomenutého tvrzení Anguse Deatona, že ekonom musí vědět, kde se dané číslo vzalo, jak vzniklo, o jaké ekonomické realitě ve skutečnosti vypovídá. Bylo to právě turbulentní a seriózně nepredikovatelné makroprostředí, které přimělo Ministerstvo financí posunout zveřejnění obvyklé letní makroekonomické prognózy až na 15. září, díky čemuž jsme získali relevantní data, o která se můžeme ve fiskální oblasti opřít.

Naopak vůbec nemohu souhlasit s kritikou fiskálních dopadů vládou realizovaných opatření na podporu životní úrovně a ekonomiky, neboť jsem přesvědčena, že bylo povinností jakékoliv zodpovědné vlády postupovat právě tak. Jedině budoucnost a v celkovém kontextu potom historie pak může ukázat, zda toto rozhodnutí bylo správné či nikoliv.

Ing. Markéta Šichtařová, ekonomka

Kniha pohladí po duši všechny skutečné přátele svobody a demokracie a navodí infarktové stavy těm, kdo se svobodou a demokracií jen zaštiťují, ale ve skutečnosti jimi opovrhuji.

 

Dalibor Uhlíř, podnikatel

Jsem moc rad, že mohu alespoň symbolickým způsobem podpořit a podílet se na vzniku teto knihy a doufám, že nám všem BUDE JASNO! Ještě před několika lety by mě nenapadlo, že od autorů textů, komentářů a fejetonů bude vyžadovat velký kus osobní odvahy prezentovat své názory na stav dnešní společnosti, politickou situaci, ekonomicky vývoj a také – po dvaceti letech – na tehdejší revoluční děni v České televizi až po současné dědictví, se kterým se potýkáme dodnes.

Doba se v řadě věci změnila a relativizuje se snad už úplně všechno. Za trvale, nadčasové hodnoty se ale vyplatí postavit a hájit je s plným nasazením každý den.

Vážím si autorů, kteří nám přinášejí svůj pohled, někdy neotřely, a nastavuji zrcadlo dnešní společnosti. Vice takovýchto otevřených a „politicky nekorektních“ publikací a názorů.