CNN Prima News: Jana Bobošíková

CNN Prima News: Jana Bobošíková

Hlavním tématem posledních hodin je vývoj zdravotního stavu hlavy státu prezidenta Miloše Zemana. Ten byl včera v rámci nemocnice přemístěn na běžný pokoj a dnes tedy poprvé veřejně vystoupil v médiích. Jak ten jeho výstup hodnotíte? Věříte, že se cítí normálně, jak sám uvádí?

Já jsem si ten rozhovor s chutí poslechla a musím říci, že minimálně po mentální stránce se vrací ten starý Miloš Zeman se svými vtipy, se svou dikcí, se svým sarkasmem. To, co jsem slyšela, a to, jak jsem znala vyjádření pana prezidenta v minulosti, tak si myslím, že Miloš Zeman je v mentální kondici. Otázka je, v jaké je kondici fyzické. To opravdu neumím posoudit. Ale z toho rozhovoru jsem měla velmi dobrý pocit a přeju panu prezidentovi nadále dobré zdraví, a hlavně uzdravování.

Pan prezident říká, že se cítí v pořádku, a naopak pak tady máme výroky lékařů, kteří říkají, že to není úplně ideální. Kde je ta pravda?

Já nevím, kde je pravda, a nejsem ani lékař. Ale z toho, co jsem slyšela dnes na Frekvenci 1, tak jsem hluboce přesvědčena, že prezident republiky Miloš Zeman je schopen vykonávat své pravomoci podle článku 62 a 63 Ústavy. Možná není schopen v tuto chvíli kvůli epidemiologické situaci přijmout někoho osobně. Ale když vidíme britskou královnu, kterak přijímá prostřednictvím videokonference pověřovací listiny od velvyslanců, tak si myslím, že nic nebrání tomu, aby třeba hlava státu pracovala po nějaký ohraničený čas tímto způsobem, a myslím si, že schopnosti prezidenta republiky plnit své ústavní povinnosti tím nejsou narušeny. Tedy i za předpokladu že by Miloš Zeman v nemocnici musel být třeba ještě několik týdnů nebo třeba i několik měsíců.

Ke zdraví prezidenta se vyjadřují i další odborníci. Například lékařka Džamila Stehlíková dnes uvedla, že nelituje těch svých nedávných výroků o tom, že prezident je v deliriu a že je zneužíván okolím Hradu. A uvedla také, že ta hospitalizace panu prezidentovi údajně zachránila život. Tak jak hodnotíte tato slova lékařky Džamila Stehlíková, paní Bobošíková?

Víte, my často hovoříme o slušnosti, lidskosti a politické kultuře. Paní Džamila Stehlíková je nebo byla aktivní političkou. A já bych ráda připomněla, jak se choval Miloš Zeman ve chvíli, kdy byl nemocný, a velmi těžce nemocný, prezident Václav Havel. Miloš Zeman tehdy jako předseda Poslanecké sněmovny zatrhl veškeré výlevy typu, že prezident Havel má perforaci trávicí trubice, a vyzval své kolegy v parlamentu ke slušnosti a k lidskosti a k tomu, aby tyto podrobnosti si nechali pro sebe. Já si myslím, že někteří lidé by se měli chovat podobně, jako se choval tehdy předseda Poslanecké sněmovny, současný prezident, Miloš Zeman.

Jak by to mělo vypadat, když někdo bude ten zdravotní stav prezidenta komentovat? Neměl by mluvit o diagnóze?

Měl by říkat pouze ověřená fakta a nikoliv domněnky. Samozřejmě, prezident je nejvyšší ústavní činitel, ale prezident je také pacient a člověk. A já si myslím, že nikdo z nás v tomto studiu neví, zda si pan prezident skutečně přál, nebo zda třeba nezakázal, že se smí o jeho zdravotním stavu informovat. To je možná jeden z faktorů, který může v té situaci hrát určitou roli. Jinak samozřejmě já také nejsem spokojená s tím, jakým způsobem bylo informováno ze strany prezidentské kanceláře o zdraví prezidenta.

Paní Bobošíková, vy jste jako jediná tady ze tří zúčastněných tu kandidaturu zatím ještě oficiálně neoznámila, ale podle Deníku N chcete opět kandidovat a prý už dokonce sháníte podporu mezi poslanci, tak jak to bude? Budete kandidovat na prezidenta?

Ještě nevím, ale jak se říká, štěstí přeje připraveným, takže už samozřejmě mám několik podpisů pro kandidaturu na prezidentku republiky, ale nejsem ještě rozhodnutá – říkám na rovinu.

Kolik těch podpisů je? Protože v případě poslanců jich potřebujete dvacet, v případě senátorů deset.

Neprozradím, kolik jich je, ale dvacet jich není.

Vsadili byste si sami na sebe v tuto chvíli s těmito kurzy, nebo s nimi třeba úplně nesouhlasíte?

Já nesázím, takže neumím k tomu nic říci. Ale znovu: já jsem ještě kandidaturu neoznámila. Já nevím, zda budu kandidovat.

A pokud by to tedy přišlo, ten moment, který zatím nepotvrzujete, myslíte si, že by ty kurzy rapidně spadly dolů?

Ne.

Byly byste případně podpořit někoho tady ve studiu, pokud by ta vaše kandidatura třeba v prvním kole nebyla úspěšná?

Já bych musela vědět, s čím kolegové kandidují, jaký je jejich program. Jestli naváží v něčem na dědictví Miloše Zemana, v něčem na dědictví Václava Klause. Jak vidí ČR, jak vidí prezidentské pravomoci, a teprve potom bych byla schopná říci, jestli bych třeba je volila nebo jestli bych vyzvala ty, kteří by chtěli dát hlas mně, aby je dali jim. A to já teď nevím.

Podle těch kurzů sázkových, tak jak to vidí bookmakeři, největším favoritem je v tuto chvíli už několik týdnů současný končící premiér Andrej Babiš. Má kurz tři ku jedné, byť on zatím stále kandidaturu také nepotvrdil. Myslíte si, že bude vaším soupeřem a je podle vás v tuto chvíli největším favoritem?

Já si myslím, že v tuto chvíli favoritem je, ale zda bude nebo nebude kandidovat, to já opravdu nevím a ani si o tom nejsem schopná nic myslet. Já to prostě nevím.

Jaký vztah podle vás bude mít prezident Miloš Zeman s pravděpodobně novým premiérem Petrem Fialou. Já se ptám proto, protože i dnes Miloš Zeman v rozhovoru pro Frekvenci 1 uvedl jako bývalý sociální demokrat, že je mu program ODS sympatický. Tak, paní Bobošíková, když to trošku odlehčím, budou Miloš Zeman a Petr Fiala kamarádi?

Nevím, zda budou kamarádi, ale pokud jsem si dobře všimla, tak v předvolebním období přijal prezident Miloš Zeman předsedu ODS Fialu, takže tam asi už určitá afinita vznikala nebo byla potvrzena. To je jedna věc. A druhá věc je, že prezident Miloš Zeman je demokrat v tom smyslu, že respektuje výsledky voleb. Myslím si, že ví, jak jsou rozloženy hlasy v parlamentu, a podle toho bude jednat. A to dělal v podstatě po celou dobu, co byl ve funkci.