Dialog Napříč: Co s Evropou?

Dialog Napříč: Co s Evropou?

Dialog Napříč: Jedenáct osobností z různých názorových směrů dnes odpovídá na otázku ohledně budoucího, federalizačního uspořádání EU. Dialog připravuje politolog a publicista Petr Drulák.

Z Berlína i Paříže se ozývají úvahy o federalizaci EU. Evropa a její státy se jeví, jako příliš slabé tváří tvář politickým výzvám i globálním hráčům. Lisabonská smlouva by proto měla být nahrazena novou, která nahradí jednomyslnost kvalifikovanou většinou a posílí bruselské instituce. Oponenti poukazují na probíhající skryté posilování Bruselu a formulují obavy o budoucnost demokracie, národních zájmů i specifik evropských národů. Jak dál s EU? Účastnící dialogu se vzácně shodují, že opouštění jednomyslnosti a federalizace by posílilo buď evropské velmoci nebo aktivistickou komisi. Každopádně by zejména v menších státech dále omezilo možnosti demokratického rozhodování, a proto není v českém zájmu.

Dialog připravuje politolog a publicista Petr Drulák

Hana Lipovská a Jana Bobošíková, Institut svobody a demokracie 

Unie je nereformovatelná a v tuto chvíli už i netransformovatelná. Posílení bruselských institucí znamená posílení úzkého svazu úředníků, neziskovek a nadnárodních korporací, a tedy vytváření živné půdy pro korupci, silný lobbing, a především zhoršování životní úrovně občanů. Namísto „stále těsnější integrace“, o které hovoří zakládající smlouvy, je dnes proto čas už jen na desintegraci. Pro Českou republiku by byl velmi výhodný formát, o kterém se dnes hovoří v souvislosti s Ukrajinou – tedy přístup na společný trh, nikoli však společné právní předpisy, společná zemědělská nebo strukturální politika, a už vůbec ne společná hospodářská politika. Dokonce ani celní unie EU totiž není pro Českou republiku tak výhodná, jak se tradičně tvrdí. Průměrná vážená celní sazba na dovozy do EU je v současnosti vyšší než v USA, Mexiku nebo Chile. Kdyby si Česká republika mohla nastavovat cla sama, mohla by účinněji bojovat proti inflaci. Odpovědí na otázku „Jak dál s EU?“ je proto „dál jen bez EU“.

https://casopisargument.cz/?p=43201