Půjde EU ve stopách Marxe a Lenina?

Půjde EU ve stopách Marxe a Lenina?

Německý velvyslanec v České republice Christoph Israng reagoval na výsledek hlasování k návrhu SPD o zařazení bodu „Vyhlášení referenda o vystoupení z Evropské unie“ na jednání Poslanecké sněmovny. Shodou okolností tak učinil v den 150. výročí narození V. I. Lenina – výročí, které si někteří Němci chtěli připomenout vztyčením Leninovy sochy v západoněmeckém Gelsenkirchenu.

Na svém Twitteru velvyslanec Israng 22. dubna 2020 napsal: „výsledek hlasování sněmovny k referendu o vystoupení ČR z EU musí být impulzem, abychom své české partnery a přátele získali ještě více pro Evropu“.  Předmětné hlasování bylo čtrnáctým pokusem SPD o zařazení bodu „Vyhlášení referenda o vystoupení z EU“ na jednání Poslanecké sněmovny.

Ačkoli bod neprošel, výsledek hlasování je sám o sobě velmi zajímavý. Ze 190 přítomných a hlasujících poslanců bylo 28 pro návrh, 93 proti, ale pozor: 69 se hlasování zdrželo. Z těchto 69 poslanců bylo 63 členů vládních stran a strany, která vládu toleruje. Je to zásadní signál, že ve vládní koalici nepanuje zrovna „prounijní“ nálada. V celém parlamentu se našla pouze jedna jediná strana, jejíž poslanci návrh jednohlasně odmítli: TOP 09. U ODS, Pirátů, KDU-ČSL a STAN ke striktnímu odmítnutí zařazení referenda o vystoupení z EU na program jednání Poslanecké sněmovny nedošlo.

Německý velvyslanec svůj komentář k výsledku hlasování české Poslanecké sněmovny k referendu o vystoupení ČR z EU adresoval prostřednictvím hashtagů Ministerstvu zahraničních věcí ČR, Vládě ČR i předsedovi Poslanecké sněmovny. Vzhledem k tomu, že vzkaz spojuje nejenom se svým jménem, ale i se svou funkcí velvyslance Německa v naší zemi, jednoznačně jde o oficiální postoj Spolkové republiky Německo, nejsilnějšího člena EU, nikoliv o názor soukromé osoby plukovníka Christopha Isranga. Tweet vzbudil velmi rozporuplné, vesměs odmítavé reakce veřejnosti. Ze strany v tweetu zmíněných českých orgánů jsme žádnou reakci nezaznamenali. 

Německá spolková republika bude od 1. července předsedat Evropské unii. A naši zemi chce slovy pana velvyslance Isranga „ještě více pro Evropu získat“. Proto se ptáme: pro jakou Evropu? Pro Evropu, která neuznává diskusi o všelidovém hlasování? Pro Evropu, která vztyčuje za přítomnosti předsedy Evropské komise sochu Karla Marxe? Pro Evropu, ve které německé město odhaluje na jaře 2020 sochu V. I. Lenina? Vztyčení Leninovy sochy v západní části Německa schválil ultramarxistické straně MLDP německý soud. A oddálil ji pouze koronavirus.

A nebo chce pan velvyslanec získat „české partnery a přátele“ pro Evropu, která nemá strach z názorů občanů, která se nebojí a která odmítá vidění světa očima Karla Marxe a Vladimíra Iljiče Lenina?