Politici dělají z České republiky zemi bez budoucnosti, říká Jana Bobošíková

Politici dělají z České republiky zemi bez budoucnosti, říká Jana Bobošíková

Na začátek bych chtěl jen krátce poznamenat, jak jsem skládal otázky pro vás, tak už na začátku jsem věděl že jste výborná novinářka, ale když jsem si o Vás početl ty útoky na Vás, tak se přiznám že soudím jste ještě lepší, než jsem myslel. Ale k pojďme ke konkrétním otázkám. Co rozhodlo o tom, že Jana Bobošíková si udělá svůj YouTube kanál s názvem »Aby bylo jasno«?

Aby bylo jasno je společný projekt Ing. Hany Lipovské, PhD. a mě, který má jediný cíl – pravdivě informovat. Je to náš příspěvek ke svobodě, demokracii a k pluralitě názorů, bez které demokracie uvadá. ABJ není dnes jen YouTube kanál, ale je to celý portál www.abybylojasno.cz s videi, s podcasty a s texty. Zaměřujeme se na hosty a na témata, o kterých se záměrně mlčí nebo lže.   

Jen tak z profesního zájmu bych se rád zeptal, jak dlouho vzniká dramaturgie vašeho pořadu »Aby bylo jasno«. Děláte vše takzvaně ve své vlastní režii, anebo jste obklopená svým profesionálním týmem?

Vše děláme ve vlastní režii. Dramaturgie vzniká průběžně. Pokud jde o technické zázemí, pronajímáme si audiovizuální studio a postprodukci u profesionálů.

Rád bych se zeptal na oblíbené moje téma o České televizi, kterou vy kriticky hodnotíte ve svých komentářích a pořadech, myslím v tom zdravém slova smyslu. Také jste myslím znalá velmi dobře vnitřní struktury a fungování České televize, proto si to kritické hodnocení můžete na rozdíl od jiných oprávněně dovolit. Jaký je tedy Váš aktuální pohled na Českou televizi?

Česká televize neplní svou roli. Není objektivní, ani profesionální, ani nestranná. Nemá smysl se zde víc rozepisovat. Je zřejmé, že kdyby ČT pracovala dobře, pak by náš projekt ABJ by neměl žádné diváky. Takto jich má statisíce. A často nám lidé píší, že informace a rozhovory, které poskytujeme my v ABJ, by očekávali právě z České televize.

Proč mám pocit, že o manipulaci v mediální sféře Jana Bobošíková ví opravdu hodně, pokud se nemýlím, sama jste se stala nejednou objetí politických útoků a mediální manipulace. Řekněte mi prosím jsou to skutečně jakési náhody, myslím tyto manipulativní kauzy či události, nebo je to sofistikovaná a dobře naplánovaná záležitost? A jak to zvládáte?

Po tzv. televizní krizi se ničení mého jména stalo neformálně organizovanou záležitostí, později při mém politickém působení už některé útoky vypadaly sofistikovaně. A jak to zvládám? Deset milionů zhlédnutí pořadu ABJ je nejlepší odpověď. Nejen moje, ale i Hany Lipovské, na kterou se také pořádal hon.

Na svých stránkách, které nevím proč mě vždy varují, že jsou vaše stránky pro mne jako uživatele nebezpečné, máte vlastní motto: »Věřím ve svobodu – a ve svobodu vždy větší a větší.« Jak byste tedy definovala Svobodu jako takovou, nakonec jste v roce 2019 založila Institut svobody a demokracie a co je obsahem a cílem tohoto institutu. Povězte nám o této instituci něco prosím?

Svoboda je pro mě nejvyšší hodnotou. Jsem přesvědčená, že svobodný člověk, který nežije ve strachu, se může daleko lépe rozvíjet, žít kvalitní život a být svému okolí daleko užitečnější než člověk, svázaný totalitní státní politikou, cenzurou, autocenzurou nebo „demokratickou“ politickou korektností. Mottem ISDe, který jsme s Hanou Lipovskou založily v roce 2019 je, že svoboda se nedá koupit, odpovědnost se nedá zdědit a demokracie se nedá nařídit. Cílem ISDe je šíření myšlenek svobody a demokracie. Pokud se o ně každodenně nepečuje, uvadají a země chřadne. To se nyní děje v ČR i v EU. Vzhledem k tomu, že politická, bezpečnostní i ekonomická situace se zhoršuje, zamýšlíme se v ISDe nad tím, co udělat v „den poté“ tak, aby se naše země znovu stala svobodnou, bezpečnou a prosperující.

Pojďme k politickým souvislostem. Vím, že komentujete politické události v rovině mezinárodní a nadnárodní politiky. Ale stejně jednoduchou otázku na Vás. Co je podstatným problémem vzrůstající inflace současné v České republiky a co nás podle Vás ještě čeká v tomto směru? Je to samotná současná pětikoalice nebo to má širší souvislosti?

Pokud jde o inflaci, zasloužila se o ni zejména Babišova vláda, kterou ale část „demokratická“ opozice, jak si pětikoalice před volbami říkala, v utrácení mohutně podporovala. Rusko ukrajinský konflikt samozřejmě přilil olej do ohně. Ale pětikoalice nešetří, svou politikou inflaci ještě dál roztáčí a nedělá nic proto, aby si Rusko a Ukrajina sedly k jednacími stolu. Přitom předsedáme EU a Fialova vláda by mohla konat. Ale nekoná. Jen chystá spolu s Bruselem takovou mediální strategii, aby udržela válku co nejdéle v pozornosti lidí.  Chce zabránit tomu, aby se mezi občany nerozšířila už patrná únava z války na Ukrajině. To neříkám já, ale unijní diplomaté. Prostě politici nechtějí konec války a nechtějí, aby lidé měli na prvním místě obludné a nemístné zdražení. Řešením inflace je ukončení konfliktu na Ukrajině, šetření ve výdajích na stát, zejména na státní aparát a transformace ekonomiky. Nic takového ovšem nevidím.

Pokud tato vláda zůstane u moci, a vypadá to, že ano, očekávám prudký pokles životní úrovně, propad školství a zdravotnictví a občanskou apatii. A také odchod mnoha, zejména mladých lidí, z České republiky. Politici dělají z ČR zemi bez budoucnosti a z EU sociálně přecitlivělý chudnoucí skanzen.

Vím, že prognózovat výsledek současného nejžhavějšího tématu, kterým je Ukrajinské krize je minimálně složité, ale je to dnes snad nejvíce kladená otázka ve společnosti.  Jaký je Váš osobní postoj k Ukrajinské krizi?

Jsem z ní nešťastná. A mám za zlé všem, kteří mohou tlačit na diplomatické řešení, že to nedělají. A že naopak přilévají olej do ohně.

Proč si myslíte že u nás je taková bezskrupulózní rusofobie a anti čínská politika. Přeci logické je že obyčejný a rozumný člověk, či občan, nechce žádné konfrontace velmocí, ze kterých vznikají válečné a takzvaně horké konflikty?

Rusofobii a anti čínskou politiku pozoruji zejména u pětikoalice, která má koneckonců ve svém vládním prohlášení přehodnocení vztahů s Ruskem a Čínou. Nemyslím si, že většina občanů v naší zemi smýšlí stejně jako například ministryně Černochová nebo premiér Fiala. Pokud se rozhlédneme po zahraničí, lze říci, že v rusofobii a anti čínské politice, patří naši současní představitelé mezi premianty. Pokud se domnívají, že tím jednají v zájmu všeho lidu, jak slibují při převzetí poslaneckých mandátů, já si to nemyslím.

Blíží se komunální a senátní volby. Jaký vztah máte k dnešnímu Senátu PČR obecně a jak byste okomentovala Senát PČR pod vedením pana předsedy Miloše Vystrčila?

Senát dlouhodobě považuji za zbytečný. A ten současný za škodlivý a destruktivní pro svobodu, demokracii a budoucnost.

A co vy jako žena komentátorka, politička, podnikatelka a manažerka máte za svá osobní přání. Většinou je to tak že Výrazné osobnosti mývají často skromná přání, nemám pravdu? Platí to i pro Jano Bobošíkovou anebo byste se neskromně rozpřáhla?

Přeji si, aby se do našich myslí vrátil klid, víra a pokora.

K závěru, co byste popřála našim občanům a naší společnosti která dnes prožívá společenskou, politickou, sociální, ekonomickou ale i kulturní krizi?

Přeji, aby měli v srdci odvahu, lásku, víru a naději. A svobodu od strachu.

 

Rozhovor pro iportal24.cz